Københavns Kommunes logo

Bymidter

Bestemmelser for bymidter - Centerstruktur for detailhandel
 
 Maksimalt bruttoetageareal til butiksformål i kvadratmeter*Heraf ramme til nyt butiksareal i kvadratmeter* Maksimal størrelse for dagligvarebutikker i kvadratmeterMaksimal størrelse for udvalgsvarebutikker i kvadratmeter*
City365.00032.6005.0005.000
Fisketorvet66.50038.5005.0005.000
Ørestad City70.00015.6005.0005.000
Østerbrogade60.00010.9005.0003.500
Nørrebrogade/Indre Frederikssundsvej90.00013.7005.0003.500
Vesterbrogade/ Istedgade60.0008.8005.0003.500
Det centrale Valby40.0005.1005.0003.500
Gl. Køge Landevej19.00013.9005.0003.500
Det centrale Vanløse44.0009.7005.0003.500
Frederikssundsvej56.00017.4005.0003.500
Amagerbrogade84.0009.9005.0003.500

* Det maksimale bruttoetageareal til butiksformål er fastsat på baggrund af en registrering af områdernes eksisterende butiksareal, som er behæftet med usikkerhed. Planlægning og tilladelser til nye butikker vil derfor tage udgangspunkt i den nye ramme til butiksformål samt eventuel ny rummelighed som følge af nedlæggelse af butikker i områderne.