Centerstruktur for detailhandel - bydelscentre

BydelMaksimalt bruttoetageareal til butiksformål i kvadratmeter*Heraf ramme til nyt butiksareal i kvadratmeter*Maksimal størrelse for dagligvare-butikker i kvadratmeterMaksimal størrelse for udvalgsvarebutikker i kvadratmeter
Østre FarimagsgadeIndre By/ Christianshavn4.0001.4001.500500
TorvegadeIndre By/ Christianshavn10.0002.7002.5001.500
LyngbyvejØsterbro20.0003.9005.0002.000
RyesgadeØsterbro6.0002.3001.000500
Søndre FrihavnØsterbro5.0002.0001.000500
ÅrhusgadekvarteretØsterbro20.00013.6002.0001.000
RantzausgadeNørrebro10.0004.4002.0001.000
TagensvejNørrebro9.5002.2002.0001.500
Rosensørns AlléNørrebro4.5001.9001.0001.000
CarlsbergVesterbro/ Kongens Enghave22.00010.8003.5002.000
Borgbjergvej/MozartsvejVesterbro/ Kongens Enghave10.0003.6002.5001.500
TeglholmenVesterbro/ Kongens Enghave5.0001.9001.500500
KødbyenVesterbro/ Kongens Enghave7.4005.9001.500500
RoskildevejValby10.5003.7002.0001.000
Vigerslev MidtpunktValby6.0001.3003.500500
Gl. Køge LandevejValby4.9002001.200500
GodthåbsvejVanløse8.5002.0002.0001.000
JyllingevejVanløse4.5002.4001.000500
ÅlekistevejVanløse6.1001.5002.0001.000
RutenBrønshøj-Husum5.6001.5002.500500
FrederiksborgvejBispebjerg13.0005.9002.0001.500
EmdrupvejBispebjerg4.60001.500500
VermlandsgadeAmager Øst5.90002.0001.000
StrandlodsvejAmager Øst17.0008.6003.5002.000
Øresund StationAmager Øst6.0003.6002.0001.000
NjalsgadeAmager Vest8.5003.1002.0001.000
DR ByenAmager Vest5.0003.5002.5001.000
Vestamager StationAmager Vest6.0003.1003.0001.000
Ørestads BoulevardAmager Vest5.0002.1001.0001.000
* Det maksimale bruttoetageareal til butiksformål er fastsat på baggrund af en registrering af områdernes eksisterende butiksareal, som er behæftet med usikkerhed. Planlægning og tilladelser til nye butikker vil derfor tage udgangspunkt i den nye ramme til butiksformål samt eventuel ny rummelighed som følge af nedlæggelse af butikker i områderne.